Ambulancie Ortopedická ambulancia Rehabilitačná ambulancia Služby Online konzultácia Biomedicínsky výskum a projekty Infúzna liečba vitamínom C Sono kĺbikov Liečba rázovou vlnou Kontakt Cenník Najbližší voľný termín

USG vyšetrenie bedrových kĺbov novorodencov

Sonografické vyšetrenie môže odhaliť vývojové vady bedrových kĺbikov, aby sa mohli včas a efektívne liečiť. Patrí medzi základné skríningové vyšetrenia novorodenca, ktoré by malo absolvovať každé dieťatko do veku 4 - 6 týždňov.

Objednať na sono kĺbikov

Vyšetrenie bedrových kĺbikov u novorodencov

Dôležitá je včasná diagnostika

Vďaka USG vyšetreniu vieme včasne diagnostikovať a liečiť ochorenie bedrových kĺbov nazývané vývojová dysplázia bedrových kĺbov (DDH – developmental dysplasia of the hip). Pri tomto ochorení sa jamka na panvovej kosti nedostatočne vyvinie a je príliš plytká. Hlavica stehennej kosti do nej dobre nezapadá, čo spôsobuje nestabilitu v kĺbe. V ťažších prípadoch môže prísť k úplnemu vykĺbeniu. Pre zdravý vývoj je preto veľmi dôležité včas takýto stav diagnostikovať a začať liečiť.

V našej populácii má DDH pomerne vysoký výskyt v populácii (až u 3% narodených detí) a závažné dôsledky pri neskorej diagnostike a liečbe. Preto je potrebné rodičom stále pripomínať skríning v tejto oblasti.

Skríningové vyšetrenie vývojových vád u detí

Rýchle a bezbolestné vyšetrenie

Samotné USG vyšetrenie trvá asi 15 minút a pre dieťatko je bezbolestné. V našej ortopedickej ambulancii sa vás spýtame už na priebeh tehotenstva a pôrod, zisťujeme tiež či v rodine nemáte závažné ochorenia bedrových kĺbov.

Nasleduje samotné sonografické vyšetrenie. Pomocou USG sondy vieme zistiť zrelosť a anatomické pomery daného kĺbu. Ďalšou časťou je fyzikálne vyšetrenie, ktoré spočíva v porovnaní dĺžky dolných končatín dieťaťa a rozsahu hybnosti oboch bedrových kĺbov.

Pri správnej zrelosti pri prvom skríningovom vyšetrení, je potrebné absolvovať aj kontrolné vyšetrenie vo veku približne 3 mesiacov dieťaťa. V prípade pozitívneho nálezu je postup liečby a sledovanie u každého pacienta individuálne.

Objednajte sa online a bez čakania

Do našej ortopedickej ambulancie v Bratislave na Strečnianskej 13 sa môžete objednať na sono kĺbikov online a vyhnete sa čakaniu v ambulancii. USG vyšetrenia má na starosti MUDr. Martin Trepáč, ktorý sa s atestáciou v odbore ortopédia špecializuje na problematiku ochorení pohybového aparátu detského veku.

Cena za vyšetrenie je 20 eur, podľa aktuálneho cenníka.

Objednať na sono kĺbikov

Detský ortopéd MUDr. Martin Trepáč

Najnovšie hodnotenia

Veronika

5.10.2020

Sono kĺbikov novorodencov

Bola som veľmi spokojná

MUDr. Martin Trepáč
MUDr. Martin Trepáč
Zobraziť profil

Tatiana

24.9.2020

Sono kĺbikov novorodencov

Maximálna spokojnosť - ďakujeme

MUDr. Martin Trepáč
MUDr. Martin Trepáč
Zobraziť profil

Zuzana

17.9.2020

Sono kĺbikov novorodencov

Odporúčam

MUDr. Martin Trepáč
MUDr. Martin Trepáč
Zobraziť profil

Detský kútik

Parkovanie zdarma

Bezbariérový prístup

WiFi